DLACZEGO ŚNIEG JEST MOKRY? - czyli poznajemy stany skupienia wody

Wiadomo nie od dziś, że zabawy na śniegu, niejednokrotnie kończą się przemoczonym ubraniem. Dlaczego tak się dzieje, skoro śnieg - ten puszysty, biały puch w niczym nie przypomina mokrej wody? Na to pytanie odpowiedź znaleźliśmy podczas zabawy w ogrodzie przedszkolnym, a następnie w sali zajęć, wykonując bardzo proste doświadczenie. Śnieg, który padał już od samego rana, był  miękki, lekki i puszysty, lecz gdy ulepiliśmy z niego kule - okazało się, że jest twardy, ciężki, zimny i mokry.
Potem wystarczyło wziąć odrobinę śniegu i potrzymać go w dłoni, by po chwili zauważyć, że zaczął się topić - powstała woda. I w ten oto sposób, poznaliśmy dwa z trzech występujących w przyrodzie stanów skupienia wody: stały: śnieg, lód/ sople lodu oraz ciekły/ciecz - woda.