Z historii Przedszkola nr 11

W głównym budynku szkoły już od 1924 roku znajdowała się ochronka. Założona została 3 grudnia 1924 roku, a kierownictwo nad nią objął pan Kazimierz Kozak. Wygospodarowano dwie sale szkolne mieszczące się na pierwszym piętrze dla potrzeb ochronki, do której uczęszczały dzieci 5-6 letnie. Celem ochronki było zastąpienie dzieciom domu rodzinnego w czasie, gdy rodzice pracowali w kopalni lub fabryce. W roku szkolnym 1925/26 kierownictwo nad ochronką przejął rektor Feliks Kałwiński. Od 1928 roku kierownikiem ochronki był pan Teofil Kopel. Wtedy też rozpoczęto dożywianie dzieci najbiedniejszych. Dzieci z ochronki uczestniczyły w uroczystościach wspólnie z dziećmi szkolnymi.

W czasie wojny ochronka była czynna i prowadziły ją panie posługujące się językiem niemieckim. Nie zabraniały jednak dzieciom mówić w języku polskim i gwarze śląskiej. Informacje te pochodzą od pani Anny Czerneckiej, która uczęszczała do ochronki w tym okresie, a później pracowała w Przedszkolu nr 11. W roku szkolnym 1944/45 szkoła została zamknięta, a co za tym idzie także i ochronka.

Otwarcie szkoły nastąpiło w lutym 1945 roku i w tym czasie uruchomiono Przedszkole nr 11 pod kierownictwem pana Piotra Kowalskiego. Na przełomie lat 40. i 50. przedszkolem kierowała pani Labus.

W roku 1956 kierownictwo nad przedszkolem, które było już odrębną placówką oświatową, objęła pani Cecylia Mzyk-Henek. Dzięki jej staraniom przedszkole zyskało własną łazienkę, a także utworzono trzeci oddział przedszkolny. Szkoła udostępniła trzecią salę lekcyjną oraz oddzielono teren przedszkolny od sal szkolnych (w takim kształcie przedszkole funkcjonuje do dnia dzisiejszego). Zagospodarowano również teren wydzielony przez szkołę pod plac zabaw dla dzieci. Funkcje kierownika przedszkola pani Cecylia Mzyk-Henek pełniła przez 25 lat.

Od 1981 roku dyrektorem przedszkola była pani Urszula Czapnik, która piastowała swą funkcję do 1986 roku, kiedy to placówkę objęła pani Edyta Kluz pełniąc funkcje dyrektora do lutego 1989 roku. Od marca 1989 roku do stycznia 2003 dyrektorem była pani Łucja Zając.

Od lutego 2003 roku dyrektorem Przedszkola nr 11 jest pani mgr Beata Szymczak, która obejmuje to stanowisko do dzisiaj.

Obecnie przedszkole posiada IV oddziały. W przedszkolu prowadzone są różnorodne zajęcia z zastosowaniem metodyki wychowania przedszkolnego, pedagogiki zabawy, zajęć rytmicznych. W przedszkolu prowadzone są również zajęcia dodatkowe: nauka języka angielskiego, nauka pływania, zajęcia kółka plastycznego.

Dzieci uczęszczające do przedszkola w zależności od potrzeb są objęte pomocą psychologiczno - pedagogiczną, w ramach której uczestniczą w terapii logopedycznej i zajęciach korekcyjno - kompensacyjnych. Zajęcia te prowadzone są przez logopedę i pedagoga.

W ciągu roku szkolnego dzieci uczestniczą w wielu imprezach przedszkolnych takich jak: pasowanie na przedszkolaka, wycieczki, spotkania jasełkowe, bal karnawałowy, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Matki i wiele innych. Oprócz imprez wewnętrznych dzieci biorą udział w różnorodnych akcjach i konkursach organizowanych na terenie naszego miasta i nie tylko.

Od wielu lat przedszkole współpracuje ze szkołą, uczestnicząc w organizowanych przez uczniów teatrzykach dziecięcych oraz lekcjach pokazowych dla przyszłych pierwszoklasistów. Większość wychowanków naszego przedszkola zostaje uczniami Szkoły Podstawowej nr 11.