Propozycje zabaw dla dzieci i rodziców w domu - III tydzień marca

Drodzy Rodzice!

Zadania zaplanowane na trzeci tydzień marca związane są z tematyką nadchodzącej wiosny.

WIOSNA TUŻ-TUŻ
Propozycje wiosennych zabaw, jakie można przeprowadzić w domu:

Zabawa Za oknem deszcz i wiatr jako wprowadzenie do rozmowy na temat wiosennej pogody. Do przeprowadzenia tej zabawy potrzebne będą kubeczki po jogurtach z kamyczkami (lub kapslami, guzikami itp), foliowe reklamówki. Pokazujemy dzieciom, jak poruszać przedmiotami, aby wydawały dźwięki. Na hasło Pada deszcz, dzieci potrząsają kubeczkami w podawanym rytmie. Na hasło Wieje wiatr – cicho szeleszczą reklamówkami. Możemy zapytać dzieci, jaką mamy w danej chwili pogodę za oknem, czy niebo jest zachmurzone, czy pada deszcz, można też zaobserwować, czy gałęzie drzew się poruszają, wtedy wiemy, że wieje wiatr. Dobrym pomysłem będzie także spacer w pobliżu domu i obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie tuż przed nadejściem wiosny.

Zabawa Prosimy słoneczko
Pod śniegiem mocno bije pani przyrody serce.
Słoneczko, wyślij promienie, daj ciepła jak najwięcej.
Urośnie młoda trawa, rozwiną się pąki na drzewach.
Dla ciebie, miłe słoneczko, każdy ptaszek zaśpiewa.
Przygotowujemy dużą sylwetę słońca. Dzieci rysują słoneczko pod dyktando np. farbami lub mogą wypełnić kontury kolorowanki kredkami, wykleić skrawkami kolorowego papieru lub bibuły.
W trakcie wykonywania pracy powtarzamy rymowankę:
Rysujemy koło, koło i je poprawiamy.
Kreseczki – promyczki – i słoneczko mamy!
i pytamy dzieci:  O co chcemy poprosić słoneczko?
Słoneczko, słoneczko, bardzo cię prosimy
– grzej mocno, grzej mocno! Niech znikną ślady zimy

Ćwiczenia matematyczne Chmury i słoneczko. Przygotowujemy dwie obręcze: niebieską i żółtą (można je wyciąć z kolorowego papieru lub użyć kolorowych talerzyków) oraz sylwety – chmurek i słoneczek.
- segregowanie elementów według rodzaju - do niebieskiej obręczy dzieci wkładają sylwety chmurek, a do żółtej – sylwety słoneczek. (Wcześniej należy wyjaśnić, dlaczego sylwety przyporządkowane są do danych kolorów). Dzieci liczą sylwety w jednej i w drugiej obręczy (cztery chmurki, trzy słoneczka)
- porównywanie liczebności chmurek i słoneczek - dzieci pokazują na palcach, ile jest chmurek, a potem, ile jest słoneczek. Wskazują obręcz, w której jest więcej elementów. Określają, o ile więcej jest chmurek (o ile mniej słoneczek).

Ćwiczenia naprężająco-rozprężające. Wspólnie rytmicznie uderzamy piąstkami o uda, a potem, rozluźnionymi dłońmi (uderzamy na sylabę zaznaczoną w tekście), z jednocześnie recytując tekst rymowanki:
Pada deszczyk, pada deszczyk,
pada tu i tam. Ty, deszczyku,
nie płacz tyle, słońce dopuść nam.

Rytmiczny podział słów (na sylaby), połączony z klaskaniem. Np. bazie – ba-zie, bociany – bo-cia-ny, przebiśniegi – prze-bi-śnie-gi, trawa – tra-wa, wiosna – wios-na.

Zabawa ruchowa z elementem równowagi Kałuża. Rozkładamy na podłodze krążki np. wycięte z papieru (kałuże), chodzimy po pokoju i przeskakujemy przez nie. Możemy urozmaicić zabawę włączając muzykę i w jej rytm dowolnie spacerować, w momencie, kiedy rodzic zatrzyma muzykę, wskakujemy do kałuży krzycząc hop! chlup!

Zabawa Pożegnanie zimy. Do tej zabawy można wykorzystać skrawki niepotrzebnych tkanin, lub chusteczki higieniczne i kolorową bibułę oraz łyżkę, które posłużą do przygotowania kukiełki Marzanny. Zamiast tego możemy także pokolorować postać Marzanny.
W trakcie pracy rozmawiamy na temat zwyczajów związanych z pożegnaniem zimy – topienie marzanny, wiosenne porządki. Pierwszy dzień wiosny przypada w marcu, czyli w miesiącu, który teraz trwa.
Pracę z pewnością umili rymowanka:
Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno,
ciebie wyganiamy – wiosnę przywitamy

Zachęcam do skorzystania z ww propozycji zabaw, aby czas, jaki dzieci spędzają w domu z rodzicami mógł być jeszcze ciekawszy. Mam nadzieję, że po powrocie do przedszkola, nasze Wiewiórki pochwalą się swoimi pracami wykonanymi w domu, lub podzielą się fotorelacją z procesu twórczego. Jesteśmy tego bardzo ciekawi i czekamy ze zniecierpliwieniem.
Agata Sygut